İzlanda’da yanardağ patladı: OHAL kararı alındı

Avrupa ülkesi İzlanda’da yanardağ paniği devam ediyor…

Aralık ayından beri dört kez çok şiddetli yanardağ patlamasına maruz kalan İzlanda’da dün gece yine hareketlilik vardı.

Reykjanes bölgesindeki yanardağ patlaması sonrasında İzlanda Meteoroloji Ofisi, “Uyarı: Reykjanes’te patlama başladı. 24 Ekim’den beri bilim insanları Reykjanes bölgesindeki sismik hareketliliği izliyor” denildi.

İzlanda polisi de bu açıklamadan kısa bir süre sonra bölgede OHAL ilan edildiğini ve bölgenin bir helikopter tarafından takip edildiğini açıkladı.

İzlanda’nın en önemli turistik bölgelerinden biri olan Blue Lagoon’daki jeotermal spa ve tesisler kapatıldı.

Lavların metrelerce yükseğe sıçraması bölgede panik yaratırken patlamaların ardından bölgeden çok sayıda insanın tahliye edildiği belirtildi. Uluslararası haber ajanslarının paylaşılan görüntülerinde lavların Grindavik kasabasına doğru ilerlediği görülüyor.

Cumartesi gecesi hareketlenen bölgede yanardağın patlaması ile birlikte duman ve parlak turuncu renk havaya hakim oldu. Kamu medyası ise yanardağdan lav ve kayaların fırladığını duyurdu.

Yetkililer İzlanda’nın başkenti Reykjavik’in güneyindeki Reykjanes bölgesinde patlamaların yaşanabileceğini duyurmuştu.

30 aktif yanardağın bulunduğu İzlanda, yanardağ turizmi için ideal bölgelerden biri olarak biliniyor. 2010 yılında İzlanda’da da patlayan Eyafjallajokull yanardağı Avrupa’da panik yaratmış ve 100 bin uçuşun iptal olmasına sebep olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x